Filologia hiszpańska- 2 pytania

Moderator: Bananeczka

Filologia hiszpańska- 2 pytania

Postprzez AgnieszkaMroz 24 lip 2010, o 21:20

Witam! :)
W nadchodzącym roku szkolnym będę w klasie maturalnej i zastanawiam się nad filologią hiszpańską na UŚ. Bardzo podoba mi się ten język, niestety nigdy nie miałam okazji się go uczyć, a co za tym idzie- nie znam hiszpańskiego w ogóle, nawet podstawowych zwrotów.
Czy iberystyka na Waszym uniwersytecie jest od podstaw? Czy mogę uczęszczać na takie studia, jeżeli nie znam hiszpańskiego?

Drugie moje pytanie dotyczy rekrutacji.
Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, żeby dostać się na te studia? Czy wystarczy rozszerzony angielski, do tego obowiązkowy polski i matematyka na podstawie?
Na stronie UŚ czytałam, że przy rekrutacji biorą pod uwagę jedynie wybrany język nowożytny, ale wolę się jednak upewnić. Widziałam też, że kandydatów na jedno miejsce jest dosyć sporo, dlatego nie jestem pewna, czy rzeczywiście angielski na rozszerzeniu wystarczy...
Jeżeli nie wystarczy, to co jeszcze muszę dobrać?
Z jakimi wynikami dostaliście się Wy/wasi znajomi na ten kierunek? I co zdawaliście na maturze, a co było brane pod uwagę przy rekrutacji?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
AgnieszkaMroz
maluch

Re: Filologia hiszpańska- 2 pytania

Postprzez cola 29 lip 2010, o 13:28

Co do pierwszego pytania, to myślę, że zasady są podobne, jak w przypadku filologii angielskiej, czy każdej innej - trzeba znać dany język już w stopniu dość zaawansowanym, ośmielam się wątpić, czy nauka będzie prowadzona od zera (choć zawsze można to zweryfikować i zapytać w punkcie rekrutacyjnym - teraz takie istnieją). A jeśli chodzi o drugie pytanie: czy nie ma możliwości zdawania języka hiszpańskiego na maturze? Tak, czy inaczej, zresztą, też będzie najlepiej, jak zapytasz o to w Dziekanacie, bo to informacje dużo pewniejsze, niż nasze domysły:)
Pizza online, porównaj pizzerie i zamów - www.pizzozercy.pl
cola
uczeń

Postprzez Emilia 29 lip 2010, o 15:13

http://kandydat.us.edu.pl/kryteria-kwal ... i-20102011 a takie były kryteria kwalifikacji w tym roku.
My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.
Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna.
Tą rzeczą jest honor.
Cyt.: z przemówienia J. Becka z 5 maja 1939 r.
Emilia
Moderatorka

kierunek: eM-Gie-eR
plec: Girl
rok: Brak

Postprzez Naavi 19 sie 2010, o 20:40

a nie lepiej poszukać informacji na stronie IFR, albo UŚ?

1) filologia hiszpańska jest od podstaw
2) na stronie UŚ już są nawet podane zasady rekrutacji na rok 2011/2012
3) pod uwagę brany jest TYLKO język obcy, i egzamin ustny i pisemny, możesz startować także z samą podstawą, z tym, że rozszerzony jest lepiej punktowany
4) oglądając statystyki i liczbę osób na miejsce w ciągu ostatnich 5 lat - z podstawą nie ma się szans

http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.p ... IL_III.pdf

Liczba miejsc wynosi 25, ale w tym roku przyjęli coś koło 50. Ostatnia osoba miała wyniki coś koło 100% matura ustna i 78% pisemna - obie na rozszerzeniu.
Ve y buscate una tonta que te haga el favor!
Naavi
maluch

Postprzez AgnieszkaMroz 22 sie 2010, o 18:27

Naavi, dziękuję za odpowiedź.
Co do pytań to widziałam wcześniej na stronie UŚ, że filologia hiszpańska jest od podstaw, i że brany jest pod uwagę jeden z nowożytnych języków, jednak wolałam się upewnić kogoś kto ma bieżące informacje na ten temat. Zwłaszcza że dzwoniłam pod numer, który podała mi pani która zajmuje się rekrutacją ale żadnych konkretnych informacji mi nie podali, odsyłali mnie co chwilę gdzie indziej.
A czy co roku przyjmują więcej osób? I w jaki sposób się to odbywa?
Ile % trzeba uzyskać, żeby zmieścić się w limicie tych 25 osób?
dzięki z góry za info : )
AgnieszkaMroz
maluch

Postprzez Naavi 23 sie 2010, o 19:18

Niby na początku było podane, że limit to 25, ale w tym roku akurat przyjęli więcej.
Nie wiem czemu tak robią - myślę, żeby mieć spokój. Z tych 50 osób pewnie kilka, albo kilkanaście zrezygnowało, a oni już nie muszą dzwonić do osób z listy rezerwowej. Z tego, co wiem w zeszłym roku tez tak było, a w końcu studia rozpoczęło ok 32 osób.

Hmm... żeby się zmieścić w tych 25 osobach. Ustna 100%, i pisemna 89%.
Jeśli chcesz jakieś konkretniejsze informacje - moje gg 9449941. Na GG jestem o wiele częściej niż tutaj :)
Ve y buscate una tonta que te haga el favor!
Naavi
maluch

Powrót do Wydział Filologiczny